3 лютого 1861 року у повітовому місті Василькові сталася надзвичайна подія. Про що начальник Васильківської повітової поліції відрапортувався Його превосходительству Пану Начальнику Київської губернії. У рапорті йшлося про те, що міст через річку Васильківку зруйновано вщент і що матеріали, з яких він був влаштований, цегла та дерево залишаються на тому ж місці і можуть бути занесені піском, змиті водою річки, а також частиною розкрадені. Тому ці матеріали слід було б прибрати або скласти в зручному для заощадження місці. Але повітова поліція не має на те ніяких коштів.

Через руйнування згаданого мосту мешканці міста Василькова стиснуті у проїзді через цей до своїх будинків та церкви св. Миколи., що знаходиться поблизу нього.

Архітекторський помічник Рикачов і Інженер штабс-капітан Проскурняков стверджували, що більша частина цегли в кладці бруківки розмокла, що призвело до обвалення опорних стін і склепіння, що не витримали тиску. Наприкінці йшлося про те, що труба не може бути відновлена і її рекомендувалося розібрати. Причому було зазначено, що побудова нової труби не може бути допущена під час використання місцевої цегли. Також було запропоновано замість кам'яної труби збудувати простий дерев'яний міст на палях.

На той час у Василькові це була єдина вулиця, яка з'єднувала київський поштовий тракт із поштовою дорогою на Білу Церкву. Примітно, що в різних архівних документах вулиця має різні назви такі як: «Стара Поштова» вулиця або «Оболонська» вулиця.Назва Оболонська ймовірно походить від болотної місцевості заплави річки Васильківки, яка знаходилася на місці сучасного центрального парку і, можливо, за старих часів називалася Оболонь.
Проект моста через річку Васильківку

Архітекторському помічнику Рокачеву було доручено представити проект та кошторис на відновлення моста Оболонською вулицею сумою 512 руб. 20 коп. У поясненні йшлося, що відновлення мосту буде вигідно побудовою на тому місці кам'яної труби, призначеної за проектом, затвердженим Головним управлінням Шляхів сполучення та публічних будівель 28 червня 1855 року.

Тому що крім суми 1456 рублів обчисленої на будівництво цієї труби потрібно додатково наростити висоту моста використовуючи замість місцевого - київську цеглу, що збільшить витрату до 3000 руб., А може бути і більше.

Зрештою, було прийнято рішення про будівництво кам'яної труби, над якою звели земляний насип і збудували дерев'яний міст. Після закінчення робіт та по справності моста начальник губернії розпорядився про відкриття головної поштової вулиці у місті Василькові

Сучасний парк в центральній частині міста Василькова

За матеріалами справи№554, оп.№ 295. Фонд№1, Державний архів Київської області
Інтернет проект "Таємниці Василькова" дякує краєзнавцю та досліднику Лисенко Олегу за надану копію проекту Моста через річку Васильківку.

Post a Comment

أحدث أقدم