10 лютого 1914 року, згідно з постановою міської думи від 19 липня 1913 року, було затверджено проект змін до плану міста Василькова від 1826 року. Зміни, згідно із проектом, стосувалися центральної частини міста Василькова.

Так у резолюції Васильківської міської управи до Будівельного відділення Київського губернського правління від 16 грудня 1913 року йдеться про те, що Управа уповноважена Міською Думою клопотати про зміну міського плану у вигляді передбачуваних будівель:

  • I. Лабаза кам'яних крамниць по Соборній та Володимирській вулицях, замість тимчасових дерев'яних лавок-рундуків, що знаходяться проти ветхого лабаза лавок-рундуків віддалених на 26 аршинів, розташованих на міській площі та які підлягають знесенню в 3-річний термін.
  • ІІ. дерев'яного критого ринку-їдальні на Володимирській площі.
  • ІІІ. Кам'яного лабазу лавок передньої частини Васильківського проспекту, замість тимчасових дерев'яних будівель. Лабаз нових лавок буде в 10-ти саженях від будинку чайної піклування про Народну тверезість і в 4-х сажнях від старого лабазу рундуків, що знаходяться на міській площі і підлягають знесенню в 3-річний термін.

При цьому Міська Управа мала честь доповісти, що оновлені торгівельні будівлі, і ринок не тільки приведуть місто у впорядкований вигляд але й піднімуть значною мірою його санітарний стан, позбавивши місто від брудних сараїв та лавок в жахливому стані та вигляді.

 У відповідь на цю ініціативу міська управа натрапила на опір євреїв-міщан, власників занепалих дерев'яних крамниць і лавок. Як аргумент наводився нібито факт спадкового володіння землею, що знаходиться на території міських площ. Проте міська влада, а також Київське губернське правління, куди зверталися ображені, ясно дали зрозуміти, що міські площі та вулиці вважаються місцями загального користування і не можуть перебувати у приватній власності.

Колишня Думська площа територія Гостинного двору

Ознайомившись зі справою, зі здивуванням для себе дізнався, що місто Васильків наприкінці 19 початку 20 століття було не просто мізерним провінційним містечком, а саме містом, , яке було спроектовано з надзвичайною архітектурною грамотністю, а назви вулиць і площ доречно і красиво підкреслювали його велич.

Сучасне перехрестя Соборної та Володимирської вулиць (колишня Володимирська площа)

Так, всі ми звикли вважати, що Пам'ятник декабристам знаходиться на Соборній площі міста (що примикає до Соборної вулиці звідки саме і має ідентичну назву) проте на плані міста від 1913 року бачимо, що Соборна площа знаходилася на місці, поза ділянкою де сьогодні розташовується Будинок культури. У свою чергу, це означає, що саме на цьому місці, а не там де зараз стоїть пам’ятникт у 1825 році відбулися знакові події, пов'язані з повстанням Чернігівського полку. Крім того, поруч з цим місцем на Васильківському базарі відбулася й цивільна кара заарештованих декабристів, яких після придушення повстання доправили до тюремної камери міста Василькова.

Соборна площа на проекті зміни плану м. Василькова 1913 року

Оскільки місце, про яке йдеться, знаходиться на перетині вулиць Соборної та Володимирської, у деяких документах площа зветься Володимирською. На Володимирській площі місцеві підприємці в середині 19 століття вибудували дерев'яні торгові ряди, що складались з рундуків та ларьків. Згідно з проектом змін плану від 1913 року на місці перехрестя Соборної та Володимирської вулиць спроектована Торгова площа, що згодом перетворилася на Васильківський базар, який проіснував аж до 40-х років ХХ століття. Доречи, саме біля Торгової площі з того краю що примикав до Соборної вулиці знаходилась нині неіснуюча Церква на честь Рівноапостольного князя Володимира(Володимирська церква). Звідси і назва Володимирської вулиці.

Гостинний двір та Торгова площа на фрагменті плану 1913 року

Площа, де знаходиться пам'ятник декабристів у документах зветься Думською і відповідно до проекту змін плану на ній було розміщено Гостинний двір.

Також проект змін плану частини міста Василькова зберіг назви головних вулиць. Центральна вулиця, яка зараз носить ім'я Михайла Грушевського, називалася Васильєвським проспектом, а вулиця Миколи Гоголя на плані названа Проектованою. Втім, якщо розглянути сучасний генеральний план міста Василькова, можна помітити, що ця ділянка міста досі очікує на проектні зміни.


Post a Comment

Нові Старіші