Миколаївська церква


Миколаївска церква в місті Василькові була збудована у 1792 році. Будівництво храму відбулось за ініціативою о. Іоана Колосовського. 

Отець Іоан був уродженцем хутору Черкас, який 30 років прослужив капеланом на далекосхідному морському флоті. Захворівши на подагру залишив службу. Та оскільки за роки служби на флоті він не витрачав кошти, які йому регулярно виплачувались на утримання, повернувся до дому зі значною сумою грошей. На зароблені гроші отець Іоан вирішив побудувати церкву на рідному хуторі. Але тогочасна влада дозволу на будівництво церкви на Черкасі не дала. Натомість було запропоновано збудувати цегляний храм на місці зітлівшої дерев’яної церкви, що стояла на в’їзді до міста Василькова біля Печерської брами. Так з’явилась в місті церква на честь Святого Миколая, покровителя мандрівників, який оберігав отця Іоана протягом його життя. Нажаль сам Іоан Колосовський упокоївся так і не побачівши закінчення будівництва своєї мрії. Проте серед перших священиків Миколаївської церкви ми бачимо сина отця Іоана протоієрея отця Івана Івановича Колосовського.

За всі часи свого існування Миколаївська церква зустрічала мандрівників, які потрапляли до міста Василькова через Печерську браму, а пізніше з Київського поштового тракту. Не дивлячись на те що у Василькові за різні роки відбувалось багато буремних подій, жодна куля не потрапила в стіни храму.

Миколаївська церква та Миколаївська вулиця в місті Василькові (фото початку XX ст.)

Паспорт об’єкту

Культова одно купольна споруда з цегли, поштукатурена і вибілена білим кольором, хрестова в плані, трьохапсидна з прибудованою з заходу двох ярусною дзвіницею. Стіни розчленені плоскими лопатками, прорізані великими вікнами з лучковим завершенням та вмонтованими ґратами. Фасади розчленені пілястрами і завертаються класичним карнизом. Над серединою хреста (посередхрестям) на граненном барабані розташований купол з 4 заґратованими люкарнами, на якому стоїть главка на високому світловому фонарику з заґратованими віконечками з лучковим завершенням.

Перший ярус дзвіниці рустований, другий ярус прорізаний арками, увінчаний трьох кутовими фронтонами. В арках дерев’яні решітки. Завершується куполом з главкою.

Вкрита оцинкованим залізом, пофарбованим сірим кольором. На Обидві главки також вкриті залізом, на яких височать хрести. Основні конструкції хрестів виконані з кованого заліза (витий декор), накладні елементи (тарілочки, півмісяць і шар) виконані з листової міді.

В 1997 році хрести на церкві і на дзвіниці були вкриті справжнім су¬сальним золотом.

Інтер’єр розписаний в кінці XIX століття. Будівля поєднує в собі риси архітектури класицизму з елементами, характерними для стилю ба¬рокко (в формі куполу, люкарнах, карнизах).

Меморіальна дошка

На споруді знаходиться охоронна дошка „. 1792 р. Охороняється державою, пошкодження карається законом”. 

Миколаївська церква (фасад будівлі)


Post a Comment