Історія Васильківської школи №1


До 1941 року Васильківська школа №1 була на пагорбі, біля місця де сьогодні перетинаються вулиці Покровська та Головачова. Територія школи зберіглася, на тому місці, де знаходився навчальний корпус старших класів, зараз височить житловий будинок по вулиці Покровській №8. У протилежній частині шкільного двору була стара будівля, в якій розміщувалися початкові класи школи. Через дорогу від шкільного двору і зараз можна побачити будинок в якому в ті часи був гуртожиток для вчителів школи територія школи разом з вчительським гуртожитком була оточена шкільним садом.
Колишнє шкільне подвір'я

Будинок в якому був вчительський гуртожиток

В якому році було збудовано основну будівлю школи, невідомо за спогадами Биковського Петра Михайловича, будівля школи мала архітектуру схожу з архітектурою будівлі по вулиці Покровській №2(сучасне приміщення центрального корпусу школи№2), на другий поверх школи вели сходи з лакованими поруччями. 

До Великої Великої Вітчизняної війни школу очолював С.А. Борщенко, викладали вчителі: Д. С. Озерська, Г.В. Бобир, А.І. Сапожнікова, В.В. Дроздова, Л.Р. Бойко, Л.І. Бурова, М. Я. Живогляд, В.О. Лупич.

Випускники 1940 року

Серед довоєнних випускників школи – колишній директор Васильківської школи № 7 Заслужений вчитель Г.І. Гордина. 

На початку Великої Вітчизняної війни багато випускників та викладачів школи пішли добровольцями на фронт.

Під час бомбардування міста Василькова у 1941 році стіну двоповерхової будівлі школи було пошкоджено. Буквально за добу  від будівлі школи не залишилося й сліду. Хто і як примудрився так швидко розібрати цегляну двоповерхову будівлю досі залишається загадкою.

Після звільнення міста Василькова від німецько-фашистських загарбників Васильківська школа №1 у 1944 році продовжила свою роботу у будівлі колишнього Васильківського комерційного училища на вулиці Гоголя №16.

м. Васильків будинок по вулиці Гоголя № 16 (Фасад Васильківської школи №1 до 1964 року)

У школі працювало багато чудових вчителів. У тому числі П. Д. Столітній. Після закінчення війни повернувся до рідної школи, організував оркестр народних інструментів, драматичний гурток серед вчителів, шахові турніри у місті.

Столітній Петро Давидович

У 1947 році вчитель історії П. Давидюк створила історико-краєзнавчий гурток, на заняттях якого знайомила дітей із подіями другої світової війни.

У 1954-1973 роках школу очолювала Є. С. Длужневська. За її ініціативою було прибудовано до старого приміщення 6 класних кімнат. Шефське підприємство "Васильківська шкірфірма", виділило 12 тисяч карбованців для обладнання спортивного майданчика.

16й випуск 10-В класу Васильківської середньої школи №1

В школі велика увага приділялась військово-патріотичному вихованню учнів та туристично-краєзнавчій роботі.

У 1960-1970 роках туристично-краєзнавчу роботу учнів організовували вчителі О. О. Карпеко, Л. М. Перемога, Ф. Г. Деледівка. Проводили походи маршрутами Васильків, Мала Солтанівка, Плисецьке — Дзвінкове; до Ново-Петрівців, Ржищова, Чернігова. Члени гуртка юні історики-слідопити збирали матеріали про історію міста та декабристський рух.

1965 року юні слідопити зацікавилися біографіями Двічі Героя Радянського Союзу О. О. Головачова та Двічі Героя Радянського Союзу С. В. Хохрякова, лейтенанта С. М. Виноградова, повітряного стрільця Кондратенка. Учні довідалися, що сестри О. О. Головачова живуть у м. Свердловську, що його батьківщина – с. Любохня на Брянщині. Вони вели листування із сестрами О. О. Головачова Варварою Олексіївною та Марією Олексіївною, запрошували їх до школи, отримували листи від однолітків із Любохнянської, Дядьківської, Брянської шкіл та Московської школи-інтернату № 54, від воїнів-головачовців.

На основі матеріалів про О. О. Головачова та його фронтових друзів у школі було створено кімнату-музей. Згодом освітній установі було надано ім'я Двічі Героя Радянського Союзу А. А. Головачова.

Кімнату-музей героя використовували для проведення уроків та позакласної роботи. Тут відзначали важливі події у житті педагогічного та учнівського колективів, проводили святкові вечори, читацькі конференції, усні журнали, вікторини, уроки мужності, зустрічі поколінь, екскурсії.

В 1973-1984 pоках директором школи працював. В. Шерстюк. Учні продовжували збирати матеріали до кімнати-музею О. О. Головачова, про яку розповіли газета «Київська правда», а також вчитель історії. П. Давидюк разом із учнями по місцевому радіо.

Вчителі Васильківської школи №1

Активно працював клуб міжнародної дружби. Учні листувалися з дітьми з інших республік Радянського союзу та інших країн. Якось вони отримали 360 листів з Кореї, бо написав, мабуть, кожен учень школи, з якої переписувалися.

У школі проводили вечори, присвячені творчості художників та композиторів.

Понад 40 років в школі працювала спочатку вчителем російської мови та літератури, а згодом трудового навчання М. О. Макаришева, відмінник народної освіти.

Навіть розлучившись зі школою, вона продовжувала спілкуватися з учнями, освітянами міста. Очолила раду вчителів ветеранів при міському відділі освіти. Організувала зі старшокласниками ляльковий театр «Посмішка».

Шкільний ляльковий театр

У 1984-2001 роках. школу очолював П. А. Соловйов. В цей час велика увага приділялася трудовому вихованню учнів. 21 березня 1989 р. на базі школи було створено учнівський кооператив «Яблучко», до якого входили школярі 8-11 класів. У кооперативі виробляли товари народного вжитку. Його продукцію купували дитячі садки, інші організації міста та району, колгоспи. Столи, дитячі стільці мали попит і на колгоспному ринку. Пізніше продукцію кооперативу продавали через Васильківський універмаг. Сировиною для виготовлення дитячих меблів забезпечувала шкірфірма.

Вчителі Васильківської школи №1

На жаль, у 1996-1998 роках. шкірфірма майже не працювала і тому не було матеріалів для роботи. Рішенням Васильківської міськради кооператив «Яблучко» при Васильківській ЗОШ №1 припинив свою діяльність. За роки роботи у кооперативі найкращі учні за сумлінну роботу отримали трудові книжки разом із атестатами.

Олександр Григорович Штейнберг

У 1980-х роках туристично-краєзнавчою роботою керував А. Г. Штейнберг. Учні збирали матеріали про історію міста та школи. Олександр Григорович організовував туристичні походи в Корсунь, Фастів та Карпати, поїздки на Закарпаття, Білорусь, Молдову та Прибалтику. Туристична команда школи була однією з найкращих в місті та неодноразово займала перші місця на змаганнях з туристичної техніки та спортивного орієнтування.

Традицію історико-краєзнавчої роботи продовжує шкільний туристичний клуб, члени якого займають призові місця на міських змаганнях юних туристів.

В актовій залі Васильківської шкірфірми проводили вечори пам'яті О. Пушкіна, О. Блока, В. Висоцького, Ю. Друніної та інших поетів. Організовувала свята вчитель російської мови та літератури Г. Шелест.

Шкільна лінійка на честь закінчення навчального року



Post a Comment